sol-lar.pl

sol-lar.pl – moda, uroda, lifestyle, zdrowie, dieta

Dieta

Ach te słodycze, jak przestać je jeść?

Słodycze – już sama nazwa brzmi wystarczająco słodko i przyjemnie, żeby się na nie skusić. Może gdybyśmy zmienili im nazwę na przykład na brukselkę, zjadalibyśmy je mniej chętnie? Trudno powiedzieć, ale to jest akurat zadanie niewykonalne, bo trzeba by zmienić myślenie wszystkich ludzi, a na to nie mamy już żadnego wpływu. Jedno jest pewne – słodycze nie znikną w najbliższym czasie ze sklepowych półek. To jak przestać jeść słodycze?

Słodycze, czyli po prostu cukry i tłuszcze

Słodycze, o czym wszyscy dobrze wiedzą, to wyroby cukiernicze, które charakteryzują się słodkim smakiem i niestety dużą ilością cukru. I tutaj już znalazł się główny winowajca całego zamieszania, czyli cukier. Dwucukier, dokładnie sacharoza – bo taki znajduje się w typowych słodyczach, to nic innego jak dwa cukry proste: fruktoza i glukoza. Jest to czysty węglowodan, który nie posiada żadnych wartości odżywczych, natomiast w znacznym stopniu przyczynia się do nadwagi, otyłości i związanych z nimi groźnymi chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak cukrzyca. Cukry proste, znajdujące się przede wszystkim w owocach, występują tam w towarzystwie błonnika, witamin i innych składników odżywczych, a to sprawia, że są produktami zdrowymi i polecanymi w codziennej diecie. Możemy je więc z powodzeniem zjadać. Słodycze, oprócz sacharozy, zawierają także zazwyczaj duże ilości kiepskiej jakości tłuszczów, w tym głównie palmowych. To właśnie takie połączenie: tłuszcz i cukier, sprawia że niezwykle smakują i wciąż mamy na nie ochotę.

Domowe sposoby najlepsze?

Słodycze uzależniają i niezwykle ciężko wyrwać się z tego błędnego koła. Zjadanie ich sprawia nam przyjemność i po prostu nam smakują. Jak przestać jeść słodycze? Najlepszą metodą jest zbilansowana dieta, która skutecznie odpędzi ochotę na słodkie. Często to właśnie ubogie w składniki odżywcze posiłki sprawiają, że wciąż mamy ochotę na drobną przekąskę. Niedobory kaloryczne też potęgują uczucie głodu i zwykle kończą się przesadnym objadaniem i to głównie niezdrowymi rzeczami. Podobno domowe sposoby są najlepsze w walce z cukrem. Nie kupujemy ciasteczek, czekolad, batoników, a jeśli ich nie mamy na półkach czy w szafkach, nie możemy również po nie sięgnąć, gdy dopadnie nas apetyt. Bo jak przestać jeść słodycze, skoro w domu ich pełna szafa?

Zdrowe zamienniki i domowe pichcenie

Wszędzie znajdziemy mnóstwo przepisów na zdrowsze alternatywy dla naszych tradycyjnych ciast, ciasteczek i batoników. Jednak w żaden sposób na wpływają one na wykluczenie słodyczy z naszej diety. Owszem, są może zdrowsze i zawierają mniej cukru, ale to wciąż przecież to samo. Jak przestać jeść słodycze całkowicie? Tutaj zdecydowanie nie pomoże domowe pichcenie. Pozbywamy się cukru z szafek i kredensów, a w krytycznej sytuacji zjadamy po prostu marchewkę, ananasa lub paprykę. No dobrze, zróbmy mały wyjątek od reguły w największe święta, częstując się sernikiem naszej cioci, w innym wypadku pytanie „jak przestać jeść słodycze” będzie brzmieć w naszej głowie jak uporczywa mantra.