sol-lar.pl

sol-lar.pl – moda, uroda, lifestyle, zdrowie, dieta

Dieta

Układanie jadłospisu

Prawidłowe dopasowanie diety powinno być oparte na dokładnej analizie organizmu oraz jego stanu. Każde ciało jest inne i może mieć bardzo zróżnicowane potrzeby. Z tego powodu cały proces układania jadłospisu powinno się poprzedzić wykonaniem dokładnych badań.

Stan naszego organizmu

Wszystkie podstawowe parametry określające stan organizmu muszą zostać sprawdzone. Pomoże to w ustaleniu ewentualnych nieprawidłowości. Dodatkową wskazówką mogą być niedobory, które da się określić na podstawie analizy krwi. Dzięki temu wszystkie braki będą mogły być bardzo szybko uzupełnione przy pomocy prawidłowo dobranego jadłospisu. Wystarczy zwiększyć podaż konkretnych witamin i minerałów tak, aby przekraczała zalecane normy. Takie działanie zalecane jest jedynie w uzasadnionych sytuacjach i powinno być ograniczone czasowo. Dopiero wtedy jest to w pełni bezpieczne dla organizmu. Warto w tym celu wykorzystywać warzywa oraz owoce. Niektóre z nich w bardzo małych ilościach mogą zawierać ogromne dawki składników odżywczych. Z tego powodu do ułożenia prawidłowej diety niezbędna jest przynajmniej podstawowa wiedza na temat żywności. Pokarmy roślinne odgrywają również ogromną rolę jeśli chodzi o oczyszczanie organizmu. Pobudzają metabolizm do intensywnej pracy oraz usuwania toksyn. Dzięki temu stopniowo zmniejszają się ilości zbędnych zalegających składników, które mogły zaburzać prawidłowy przebieg niektórych z procesów w ciele. Duże znaczenie ma również błonnik. Znajduje się w znacznych ilościach w produktach zbożowych. Z tego powodu warto wykorzystywać w swoich posiłkach kasze, makarony i ryż. Błonnik pokarmowy pęcznieje w przewodzie pokarmowym wchłaniając wodę. Dzięki temu daje poczucie sytości na wiele godzin. Jest to szczególnie pomocne w trakcie odchudzania. Jednak dodatkowo pobudza jelita do wykonywania ruchów perystaltycznych. Dzięki temu trawienie przebiega znacznie szybciej i efektywniej. Warto mieć to na uwadze szczególnie w trakcie komponowania posiłków o dużej objętości.

Zalety błonnika

Ogromną zaletą błonnika jest również wpływ na trawienie tłuszczy. Są one wykorzystywane w ciele jedynie w wymaganych ilościach, a niezdrowe kwasy wielonienasycone są znacznie skuteczniej usuwane z układu pokarmowego. Niezwykle istotne jest także zwracanie uwagi na proporcje dwóch rodzajów cholesterolu. Ilości poszczególnych typów nie mogą być przypadkowe. Podobna zasada jest stosowana w odniesieniu do innych tłuszczy. Warto mieć to na uwadze i dokładnie analizować skład poszczególnych produktów i umiejętnie je do siebie dopasowywać. W tym celu warto zapisywać wszystkie spożywane pokarmy. Jednak najlepszą opcją jest zawsze planowanie swojego jadłospisu z wyprzedzeniem. Dzięki temu można z łatwością go dopracować i dopasować do siebie ilości poszczególnych związków. Kluczowe jest dostosowanie się do indywidualnych potrzeb organizmu, które mogą zmieniać się w zależności od wieku, trybu życia, masy ciała oraz wzrostu. Z tego powodu niezbędne jest rozpisywanie jadłospisu w oparciu o konkretny przypadek. Da to najlepsze rezultaty.