sol-lar.pl

sol-lar.pl – moda, uroda, lifestyle, zdrowie, dieta

Lifestyle

Dlaczego warto czytać składy kosmetyków?

Rynek kosmetyczny w Polsce jest naprawdę bardzo bogaty. Wystarczy wejść do pierwszej lepszej drogerii, aby zauważyć, jak wiele marek ma tam swoje kosmetyki. Możemy wybierać zarówno wśród producentów rodzimych, doskonale znanych już od lat, jak też zagranicznych, na przykład z Azji. Od dłuższego czasu na przykład kosmetyki koreańskie są w Polsce bardzo popularne i cieszą się sporym uznaniem. Czy wszystko możemy wybierać w ciemno? Dlaczego warto śledzić etykiety? Poniżej kilka podpowiedzi dotyczących tego tematu.

Dlaczego warto śledzić składy kosmetyków

Na początek warto wyjaśnić, że w kosmetykach, które są dostępne w naszym kraju, raczej nie znajdują się żadne szkodliwe składniki. Wszystkie produkty kosmetyczne są bowiem dokładnie badane, zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży. Muszą mieć atesty uznanych w kraju instytucji, które stwierdzają między innymi to, czy nie znajdują się tam jakieś drażniące niebezpieczne składniki. Nie oznacza to jednak, że możemy sobie odpuścić czytanie składów na etykietach. Chociaż tak zwane INCI co nazwy łacińskie, mimo wszystko warto rzucić okiem, Co się znajduje na tej liście. Jeżeli alkohol, który jest drażniący dla naszej skóry, znajduje się na samej górze listy, oznacza to, że jest go w kosmetyku naprawdę dużo. Jeśli posiadamy cerę wrażliwą, dany kosmetyk może zrobić jej jakąś krzywdę. Zwykle pojawia się przesuszenie, podrażnienie, zaczerwienienie. Chociaż kosmetyk sam w sobie nie jest niebezpieczny, dla osoby mającej konkretny typ skóry może być rzeczywiście szkodliwy. Po to śledzimy składniki kosmetyków, aby mieć większą świadomość tego, czym będziemy pielęgnować naszą cerę. Dla wielu osób drażniące mogą być na przykład różnego rodzaju konserwanty, które przedłużają żywotność kosmetyków. Są to składniki dopuszczone, oznacza to zatem, że marka może ich używać. Ponownie, jeżeli mamy cerą wrażliwą, możemy zareagować na takiej kosmetyk w sposób niepożądany.

Szkodliwe składniki w kosmetykach

Duża ilość konserwantów, która inaczej nazywane są parabenami, może mieć rzeczywiście negatywny wpływ na kondycję naszej skóry. Dlatego właśnie osoby mające cerą delikatną często decydują się na kosmetyki naturalne, które mają w swoim składzie praktycznie wszystkie składniki certyfikowane. Tego typu produkty mają krótką datą przydatności, dlatego trzeba zużyć je w przeciągu maksymalnie 3 miesięcy. Niejednokrotnie muszą być też trzymane w lodówce. Dlaczego? Ponieważ właśnie nie są faszerowane składnikami, które przedłużają ich żywotność. Szybciej się psują. Niska temperatura przed tym zabezpiecza. Osoby kupujące kosmetyki naturalne muszą pamiętać jednego o tym, że jeżeli posiadają cerą bardzo wrażliwą, również mogą doświadczyć nieprzyjemnych objawów. Kiedy dochodzi do takich sytuacji? Gdy w kosmetykach jest bardzo duże stężenie naturalnych olejków eterycznych, pochodzących z roślin. Chociaż to samo dobro, w przypadku osób o wrażliwej skórze, mogą pojawić się na przykład uczulenia. Dlatego właśnie zawsze trzeba na bieżąco obserwować reakcje swojej skóry, a gdy są one niepokojące, po prostu reagować i przestać używać konkretnego kosmetyku..