sol-lar.pl

sol-lar.pl – moda, uroda, lifestyle, zdrowie, dieta

Zdrowie

Przeziębienie w ciąży – porady dla przyszłych mam

Kobiety w ciąży często stresują się stanem swojego zdrowia. To właśnie wtedy obawiają się na przykład przeziębienia, które może dopaść je sezonowo, jesienią czy wczesną wiosną. Nie są do końca pewne, jak powinny wtedy postępować. Czy mogą przyjmować leki obniżające gorączkę, czy też powinny leczyć się naturalnymi metodami? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek, które z pewnością będą pomocne dla kobiet, które są w ciąży i nie czują się zbyt dobrze, doświadczając kataru czy gorączki.

Przeziębienie w ciąży – jak się leczyć

Ciąża to specyficzny stan w życiu kobiety, kiedy musi ona dbać o siebie dużo bardziej. Wszystko to związane jest ze zdrowiem rozwijającego się w jej łonie dziecka. Niestety czasami jest tak, że zwyczajnie nie da się uniknąć infekcji. Nie należy panikować, gdy pojawi się gorączka, katar, kaszel. To jeszcze nie musi oznaczać niczego złego. Bez wątpienia trzeba jednak reagować szybko, umówić się na konsultację z lekarzem, który wskaże najlepszy sposób na to, jak wyjść z opresji. Często nie jest konieczne przyjmowanie żadnych leków. Można natomiast stosować naturalne metody leczenia, również w porozumieniu z lekarzem lub położną. Trzeba pamiętać tylko o tym, że niektóre metody nie będą dozwolone. Przykładowo, pewne napary mogą wywoływać skurcze macicy. W ciąży trzymamy się z daleka między innymi od naparów z liści dzikich malin, które generalnie są polecane do picia podczas przeziębienia. Można natomiast faszerować się dużą ilością naturalnych antybiotyków, wśród których numerem jeden jest po prostu czosnek. Pomaga on w radzeniu sobie z infekcjami, często tymi wirusowymi i bakteryjnymi. Warto przygotować sobie mleko z czosnkiem i masłem, które wiele kobiet stawia na nogi w pierwszych momentach przeziębienia. Naturalna medycyna to coś, co z reguły nie będzie miało negatywnego wpływu na nasze dziecko. Jeżeli chodzi o konwencjonalne leki na obniżenie gorączki, to tutaj trzeba dopytać lekarza, aby wskazał on preparaty możliwe do przyjęcia. Nie należy ich jednak przyjmować za często i w dużych ilościach. Jeżeli tylko temperatura ciała nie będzie miała bardzo wysokich wartości, lepiej po prostu z nich zrezygnować.

Dużo odpoczynku i relaksu

Aby pokonać przeziębienie, trzeba też po prostu bardzo dużo wypoczywać i relaksować się. Bez wątpienia ta metoda jest polecana każdemu, kto się rozchoruje. Kobieta musi zatem pozostać w domu, najlepiej w pozycji leżącej, tak by jej organizm powracał do sił. Dzięki temu też nie będzie siebie narażała na kontakt z innymi bakteriami i wirusami, które mogą powodować zaostrzenie się choroby. Polecane jest lekkostrawne jedzenie, które pomaga w radzeniu sobie z przeziębieniem. Nie sposób nie wspomnieć też o klasycznym rosole. Podsumowując, nie należy reagować ogromnym stresem i lękiem, gdy pojawiają się objawy przeziębienia. Wiele kobiet w historii musiało sobie z tym poradzić. Najczęściej nie powoduje to niczego złego dla zdrowia dziecka. Groźniejsza jest grypa, dlatego, jeśli planuje się ciążę, warto wcześniej się zaszczepić. Dzięki temu można później uniknąć stresu i zmartwień.