sol-lar.pl

sol-lar.pl – moda, uroda, lifestyle, zdrowie, dieta

Uroda

Czy warto robić depilację laserową, IPL ? Artykuł dla niezdecydowanych.

Lasery budzą coraz większe zainteresowanie. Czytamy w opisie, że jedna z funkcji to usuwanie owłosienia, ale czy to do końca prawda? Jest wiele opinii. Depilacja IPL i laserowa nie wiele się od siebie różnią. Zadaniem obu tych urządzeń jest trwałe usunięcie włosów.

Jak działają lasery ?

Zarówno laser jak IPL emitują światło (energię), która uszkadza mieszki włosowe. Gdy przyjrzymy się bliżej tym urządzeniom zauważymy, że IPL emituje światło rozproszone i niejednorodne, natomiast światło emitowane przez laser jest skoncentrowane i jednorodne. Skuteczność obu urządzeń jest podobna i zależy od wielu czynników np. od koloru włosa, koloru skory czy struktury włosa.

Dla kogo jest depilacja laserowa ? Wady i zalety.

Depilacja ta jest skuteczna u osób, których skóra jest jasna, a włoski mają wyraźnie ciemną barwę. Oddziałujące światło trafia do mieszków wtedy, gdy znajduje się w nich odpowiednia ilość barwnika (melaniny). Jeśli barwnik obecny jest również w skórze, to światło (energia) ulega rozproszeniu i działa nieprecyzyjnie. Depilacja IPL jest bezpieczniejsza od laserowej, ponieważ światło rozproszone może wyrządzić mniej szkód tkankom niż skoncentrowane. Bezpieczeństwo zależy również od kompetencji i doświadczenia osoby wykonującej zabieg. Laser i IPL powodują pewne dolegliwości bólowe. Stopień bólu zależy do indywidualnej tolerancji na ból.
Przedstawione tu informacje świadczą o tym, że u bardzo wielu osób zabieg ten będzie nieskuteczny i niestety bolesny.

Depilacja laserowa versus depilacja naturalnym woskiem

Alternatywą dla osób niezadowolonych z depilacji laserem czy IPL jest depilacja woskiem. Wosk jest dla wszystkich, a laser i IPL dla wybranych osób i też nie gwarantuje sukcesu. Podczas depilacji woskiem usuwamy włos z cebulką, dlatego odrastają (regenerują się w mieszku włosowym) wolniej. Do zabiegu używamy delikatnego, naturalnego wosku, który zawiera w swoim składzie wysokiej jakości wyselekcjonowaną oliwkę z oliwek.

Na chwilę zatrzymamy się przy zagadnieniu wzrostu włosa. Warto wiedzieć, że włos przechodzi przez 3 fazy wzrostu, które powtarzają się cyklicznie.

  1. stadium wzrostu (anaben)
  2. faza przejściowa (katagenowa)
  3. faza (telogenowa)

Najkorzystniejsze jest wykonywanie zabiegu depilacji w 2 fazie wzrostu włosa, ponieważ w tym okresie włos jest jeszcze nie do końca zregenerowany. Zabieg wykonany woskiem też może znacznie boleć, jeśli jest wykonany źle i nieprofesjonalnie. Dodatkowo zabieg będzie bolesny jeśli:

  • skóra nie jest właściwie przygotowana do zabiegu
  • elementy do depilacji nie są właściwie dopasowane do odpowiedniej części ciała
  • nie jest zachowany prawidłowy kierunek włosa, odpowiednio naciągnięta skóra itd.

Dużo można wyliczać.

Zalety usuwania owłosienia woskiem

  • skuteczna bez względu na kolor włosa i skóry
  • daje bardzo dobre, długotrwałe efekty
  • osłabia i przerzedza włos i jest on dodatkowo miękki
  • Cena – depilacja woskiem jest ok. pięć razy tańsza od w/w metod np. wąsik laser 100zl, wosk 20 zł.

Laser i IPL nie daje gwarancji, że włos będzie zlikwidowany. Duże grono zadowolonych klientów potwierdza tezę, że wosk jest świetną alternatywą dla lasera, IPL a nawet pasty cukrowej.